QPOMOCY

Warsztaty z Pedagogiem Arturem Brzezińskim

10 września 2016 o godz. 11.00 w Kawiarni "Lira" odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Akcja - edukacja dla dużych i małych", których organizatorem było nasze Stowarzyszenie oraz Sokólski Ośrodek Kultury.

Podczas warsztatów prowadzący Pan Artur Brzeziński - przybliżył nam zagadnienie "Nagród i kar w wychowaniu dzieci".
Na zasadzie "luźnej" rozmowy Pan Brzeziński pozwolił nam dojść do wiosków końcowych: wszyscy kochamy swoje dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej (pewne właśnie dlatego m.in. jesteśmy słuchaczami na tych i podobnych warsztatach). Miłość to nie zabawki, słodycze czy inne prezenty, a już napewno nie przysłowiowy "klaps", "karny jeżyk", czy tzw. "ciche dni". Miłość to zainteresowanie, wspólnie spędzony czas.
Nie nagrody i kary są ważne, a rozmowa, tłumaczenie, zauważenie emocji dziecka może dzięki takiemu postępowaniu będziemy w stanie uniknąć sytuacji, w któych nagroda i kara będzie wręcz niezbędna.

I tak na koniec pamiętajmy: DZIECKO TO TEŻ CZŁOWIEK!!!!!!!!

Podczas spotkania pociechami naszych słuchaczy zajmowała się Pani Ania ze "Smykolandii". Zabawa była na całego.
Za co serdecznie dziękujemy!!!

Projekt "Akcja - edukacja dla dużych i małych" został sfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Sokółce (realizacja zadania publicznego z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii 2016)

Dnia 3.XII.2015, w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, uroczyście zakończyliśmy projekt "Każdy inny wszyscy równi" realizowany przy wsparciu finansowym PFRON.
Mamy nadzieję, iż zamierzony cel został osiągnięty. Zależało nam, aby społeczeństwo otworzyło się bardziej na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Była sesja zdjęciowa, udało nam się wydać kalendarz, zorganizowano wystawę zdjęć. Odbył się również happening "Pomaluj mój świat na żółto". Udało nam się również wydać ulotkę, dzięki której możemy dowiedzieć się, jak możemy pomóc osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu.
Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym udało nam się zrealizować wszystkie zamierzenia projektu, zarówno osobom prywatnym, jak i firmom oraz instytucjom.
Dziękujemy portalowi isokolka.eu za patronat medialny oraz portalowi sokolka.tv za promowanie działań Stowarzyszenia Q Pomocy.

W dniu 16.XI.2015, Międzynarodowym Dniu Tolerancji, została otwarta wystawa, będąca ostatnim etapem projektu, pt. "Jesteśmy wyjątkowi".
Jest to rezultat wcześniej wykonanej sesji zdjęciowej, z udziałem osób niepełnosprawnych, o której już wspominaliśmy.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie w realizacji projektu, zapraszamy do podziwiania zdjęć, w Galerii "Za Lirą", Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Dzięki sponsorom, Twoja Stomatologia - Edyta Rećko oraz Studio Urody Shanti - Edyta Baszko, udało się również wydać kalendarz.

Serdeczne podziękowania dla KSfoto Krzysztof Staranowicz oraz eightyfour.pl.

HAPPENING W CENTRUM MIASTA "POMALUJ MÓJ ŚWIAT NA ŻÓŁTO".

Dnia 9 października 2015 o godzinie 10:00  na Placu przed Kinem „Sokół” w Sokółce odbył się happening pn. "Pomaluj mój świat na żółto".
Na długo przed rozpoczęciem happeningu plac przed kinem zapełnił się żółtymi balonami – kolor żółty to wybór nieprzypadkowy - oznacza on bowiem: "wysłuchaj mnie", "porozmawiaj ze mną", "spróbuj mnie zrozumieć", "mam ci tyle do przekazania".
Głównymi treściami jakie my chcieliśmy przekazać podczas happeningu to uświadomienie, przypomnienie z jakimi trudnościami, barierami na co dzień spotykają się osoby niepełnosprawne.
Chcieliśmy, aby osoby niepełnosprawne były zauważane w naszym środowisku, abyśmy umieli nieść im pomoc. W ramach Projektu powstała ulotka, która ma być taką dla nas „instrukcją” niesienia pomocy. Ulotki rozdaliśmy m.in. podczas happeningu, mamy nadzieję, że trafią one do wielu z Was i będą pomocne.

   

W spotkaniu wzięło udział wielu znakomitych gości, wielu mieszkańców również okazało zainteresowanie – Dziękujemy, że nie zawiedliście.

Przed kinem rozstawiły się namioty, pod którymi można było zmierzyć poziom ciśnienia krwi i cukru. Było też stoisko z przedmiotami ułatwiającymi funkcjonowanie osobom niewidomym. Uczestnicy imprezy mogli przenieść się w świat niepełnosprawnych, i na własnej skórze sprawdzić jak trudno poruszać się na wózku inwalidzkim, z ortezą na nodze i o kulach. Za pomocą specjalnych okularów na chwilę wszyscy staliśmy się niewidomi.

Swoje „pięć minut na scenie” mieli uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sokółce oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce. Wszyscy wykonawcy zebrali gromkie brawa.

W akcję włączyły się również sokólskie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Na uwagę i dowody uznania zasługują nasi Kochani Wolontariusze.
Na zakończenie spotkania wspólnie utworzono "Drzewo dobrych myśli" – każdy uczestnik happeningu mógł makatce napisać jakąś pozytywną myśl.  

Zauroczył i wzruszył nas występ Michał Gieniusza, który zaśpiewał piosenkę „We Are the World”. Tym pięknym utworem zakończyliśmy nasze spotkanie.

SESJA ZDJĘCIOWA
To pierwszy etap Projektu "Każdy inny, Wszyscy równi".
Sesja zdjęciowa odbyła się dnia 2 września 2015r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sokółce.
Udział w niej wzięły osoby niepełnosprawne i nie tylko - mieliśmy całą masę specjalistów.
Jedni z nich czuwali nad strona artystyczną spotkania, drudzy tworzyli fantastyczną niezapomnianą atmosferę.
Do zdjęć, naszych modeli przygotował sztab wizażystek i fryzjerek – Drogie Panie – „pełna profeska” ;)!!!
W trakcie sesji panowała wspaniała atmosfera!
Myślimy, że dla wszystkich to było fajne doświadczenie oraz świetna zabawa.
Zdjęcia zrobione podczas sesji będą wykorzystane do kalendarzy na rok 2016, które już wkrótce trafią do druku. 
Natomiast wszystkie zdjęcia będzie można obejrzeć na wystawie 16 listopada.
Fachowcami od fotografii była ekipa z KS Foto Krzysztof Staranowicz – wielkie słowa uznania!!
Przygotowania do sesji zostały także sfilmowane. Operatorem kamery i montażystą był Pan Paweł Malesza. 
I trzeba przyznać, że film zrobił na nas ogromne wrażenie, niektórych nawet wzruszył.
Panie Pawle – świetnie wykonana praca!

Filmik można obejrzeć klikając w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=AvQZeE2BGdg&feature=youtu.be

„KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI”  


To projekt który nasze Stowarzyszenie realizuje od 01.08.2015 do 31.12.2015.
Wspiera go i finansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Patronat honorowy nad projektem objęła Burmistrz Sokółki Pani Ewa Kulikowska.
Celem Projektu jest zachęcenie mieszkańców Sokółki i Łap do udziału w kampanii społecznej
mającej na celu akceptację i wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną.
Odbiorcami projektu są podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce i Łapach 
oraz osoby zrzeszone w Kole Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce z uszkodzeniem narządu wzroku.
Nieprzypadkowo prawie wszystkie nasze działania  zaplanowaliśmy w dniach szczególnie ważnych dla osób niepełnosprawnych -
- w dniach, w których obchodzą swoje Święto.

I tak w skrócie:
9 listopada - Międzynarodowym Dniu Białej Laski U nas Happening w centrum miasta Sokółka z udziałem osób niepełnosprawnych, 
które będą rozdawały żółte balony, ulotki.
16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji. U nas otwarcie wystawy zdjęć w Sokólskim Ośrodku Kultury. 
3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 
U nas posumowanie projektu i odsłonięcie bilbordu, którego myślą przewodnią będzie „Tolerancja”.
Już dzisiaj zachęcamy do udziału w tym pięknym przedsięwzięciu.

JAK WAKACJE TO TYLKO Z NAMI :)
W okresie od 01.08.2015 do 31.08.2015 nasze Stowarzyszenie zrealizowało kolejny projekt pn. „Kreatywne wakacje”, skierowany do dzieci wraz z rodzicami z rodzin objętych asystenturą. Projekt został sfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Sokółce (Realizacja zadania publicznego z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2015r.). Przez cały miesiąc uczestnicy projektu mieli zapewnione mega atrakcje. Brali udział w zajęciach realizowanych przez „Bubustację” podczas, których m.in. budowali z tektury różne konstrukcje, przeprowadzali doświadczenia, zadania, eksperymenty. Podczas tzw. Brudnych zabaw mogli ubrudzić się od stóp do głowy, bez obawy o to, że ich opiekunowie będą niezadowoleni. Na ostatnich zajęciach dzieci wraz z rodzicami tworzyły własny teatr. Uczestnicy projektu byli też z wizytą w „Odjazdowie” – na wielkiej sali do zabaw szaleństwom nie było końca: tory przeszkód, labirynty, tunele, „kąpiel” w basenie z piłeczkami. Padłe ze zmęczenia dzieciaki swoje siły mogły zregenerować podczas poczęstunku przygotowanym przez personel „Odjazdowa” Było też i odrobinę kultury. Na dużym ekranie w sokólskim Kinie „Sokół” dzieci obejrzały bajkę pt. „Koko Smoko”, która opowiada o małym smoku Kokosie szukającym skradzionej trawy ognistej, by udowodnić swojej rodzinie, że można na nim polegać.Projekt zakończył się obiadem w Barze „Kuchcik” w Sokółce. Na deser natomiast udaliśmy się do „Starej Szkoły”, gdzie dzieciaki mogły skosztować lodów w różnych smakach, choć i tak największym powodzeniem cieszyły się te związane z dziecięcymi ulubieńcami, czyli smerfowe i Violetta. Gdy rozstania nadszedł czas wszyscy trochę smutni lecz bardzo usatysfakcjonowani wrócili do swoich domów, codziennych obowiązków. My pełni nowej energii – bo nic tak nie cieszy jak uśmiech dziecka,który jest dla nas potwierdzeniem, że projekt został zrealizowany wzorowo – wracamy do pracy i szykujemy się do realizacji kolejnego przedsięwzięcia.

PROJEKT „ZACZYNAMY OD ZMIANY”

I kolejny projekt za nami. Dnia 13 czerwca 2015r. w ramach projektu "Zaczynamy od zmiany" nasze Stowarzyszenie zorganizowało wycieczkę do Poczopka, w której uczestniczyło 13 zaproszonych rodzin.

Uczestnicy mieli szansę podziwiać bogactwo puszczańskiej przyrody, przejść Aleją Feng Sui, Parkiem Megalitów oraz Ziołowej Tryby. Wędrując po Silvarium nie można nie wstąpić do Galerii na Skraju Puszczy, gdzie można było podziwiać zwierzęta zamieszkujące zarówno Poczopek, jak i całe województwo Podlaskie.

W trakcie wyjazdu odbyły się również gry, zabawy oraz konkursy, podczas których świetnie bawili się wszyscy uczestnicy wycieczki, a zwycięzcy otrzymali nagrody. Pobyt w Poczopku zakończył się wspólnym poczęstunkiem.

Projekt został sfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Sokółce( realizacja zadania publicznego z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2015 r. )

ŚWIĘTO RODZINY NAD ZALEWEM W SOKÓŁCE

W piątek  i sobotę 29-30 MAJA 2015 Stowarzyszenie Q pomocy - w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - zorganizowało Piknik "Święto Rodziny".

Projekt skierowany był do zaproszonych rodzin oraz do podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. 29 maja odbyło się spotkanie zaproszonych osób, podczas którego dzieci wraz z rodzicami pod okiem członków stowarzyszenia Q pomocy robili sałatkę owocową, blok oraz szyszki. Malowali również tło, na którym w dniu następnym wykonywano rodzinne zdjęcia.

30 maja to wspólne gry, zabawy, grill, poczęstunek, zajęcia z zumby, a także pokaz zwierząt egzotycznych. Uczestnicy spotkania mogli również pozować do pamiątkowych rodzinnych zdjęć, na wcześniej zrobionym tle. Na koniec dzieci otrzymały książeczki oraz słodycze, a rodzice - bony upominkowe do fryzjera. Nie zabrakło pysznego jedzenia, dobrego humoru, pozytywnej energii oraz życzliwych ludzi.

Swoją obecnością uczestników spotkania zaszczycił zastępca burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, który życzył wszystkim dobrej zabawy.

W organizacji imprezy Stowarzyszeniu Q Pomocy pomogli pracownicy oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce.

- Te dwa dni był to wspaniały czas, który można było spędzić razem z dziećmi - powiedziała jedna z mam uczestniczących w pikniku.

Projekt "Święto Rodziny" dofinansowany został ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Współorganizatorami imprezy byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Sokółce.

„PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY”

Po raz pierwszy mieliśmy sprawdzić nasze umiejętności organizatorskie podczas Wielkanocnego Ekumenicznego Spotkania z Tradycją. Szanujmy naszą spuściznę. Spotkanie odbyło się dnia 12 kwietnia 2015r. pod kinem „Sokół” w Sokółce. Organizatorami
i gospodarzami wydarzenia była Pani Burmistrz, Sokólski Ośrodek Kultury oraz nasze Stowarzyszenie. Warto też podkreślić, że wiele osób i firm bardzo chętnie pomogło
w realizacji tego przedsięwzięcia. W pomoc zaangażowani byli również wolontariusze, którzy jak zwykle nie zawiedli.

Na mieszkańców Sokółki, którzy dość liczne zgromadzili się na placu przed kinem czekało wiele atrakcji. Mogli m.in. podziwiać mazurki i oberki tańczone przez zespół Dzieci Płocka oraz obejrzeć przedstawienie Teatru Amatorskiego "Coś", który przypomniał tradycję kolędowania wielkanocnego. Na pięknie nakrytych i przystrojonych stołach na zebranych czekały smakołyki: ciasta i ciasteczka pieczone przez nas oraz dania na ciepło  i przekąski przygotowane przez naszych sponsorów -  żurek, bigos, pierogi, półmiski ze swojskimi mięsami, wędlinami. Atrakcją dla dzieci były konkurencje sprawnościowe: slalom z jajkiem, taczanie jajek, ale zbieranie czekoladowych jajek ukrytych w trawie okazało się najlepszą zabawą - odnalezione jajka znikały w brzuchach najmłodszych w kilka sekund. Dla utalentowanych kulinarnie mieliśmy konkurs na najsmaczniejszą babkę wielkanocną, oczywiście z nagrodami.

Za pomoc i zaangażowanie serdecznie wszystkim dziękujemy i mamy nadzieję do zobaczenia za rok!

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl